moja siostra idzie do gimnazjum

gimb w związku z tym, że moja siostra idzie we wrześniu do gimnazjum, pytałam różnych moich znajomych o rady dla niej na początek kolejnego etapu edukacji. nie wiem co to za pomysł, kiedyś u nas była, chodziliśmy po katowicach i  wydało mi się to dobrym tematem na rozmowę z trzynastolatką. generalnie większość pytanych krzywiła się niechętnie na myśl o tym okresie swojego życia, ale ostatecznie każdy coś tam wymyślił.

nie skupiaj się na ocenach, zapisz się na jakieś fajne kółko, przyjaźnij się z dobrymi ludźmi i olej szyderców. znajdź coś co lubisz, miej życie poza szkołą, trenuj sztuki walki. pamiętaj kim jesteś, nie staraj się innym przypodobać i tak dalej w ten deseń. przede wszystkim „nie przejmuj się” w różnych odsłonach: gimnazjalistka in spe  ma się nie przejmować ocenami, wyglądem, tym, co myślą o niej inni i jeszcze paroma kwestiami, których już dobrze nie pamiętam.

moja siostra słuchała tych rewelacji jednym uchem, jak każdy w obliczu rady, o którą nie prosił. jak patrzę na nią jak w getrach w kropki scrolluje kwejka z obojętną miną to myślę sobie, że jednak dobrze, że nie jest popularne w naszym kraju ostrzeganie nastolatków przed okresem dojrzewania, tak jak się powszechnie ostrzega młode matki.

czyli: oj, będzie ci ciężko. skończy się… teraz to jeszcze, zobaczysz za pół roku.

tymczasem co rano niczego nieświadome miliony trzynastolatków po dobrze przespanej nocy wycierają niesymetrycznie długą kończyną coraz bardziej pryszczatą twarz, nieświadome, że oto, tuż za rogiem, czai się najgorszy okres w ich życiu.